Välisminister Urmas Reinsalu ametlik visiit Leedu Vabariiki

Välisminister Urmas Reinsalu kohtus täna 14. juunil Vilniuses oma Leedu kolleegi Linas Linkevičiusega, kellega kinnitati kahe riigi häid suhteid ning vajadust jätkata ühiste pingutustega regiooni julgeoleku tagamiseks.

„Ühised sihid välispoliitikas ja arusaam julgeolekuolukorrast muudab meie head suhted veelgi kindlamaks. Balti kaitsekoostöö on tugevam kui kunagi varem ning peame seda liini ka jätkama,“ sõnas Reinsalu, rõhutades sealjuures üle-atlantilise sideme hoidmise olulisust. „NATO kontekstis peame keskenduma eelkõige allianssi võimekusele uute ohtudega toime tulla,“ ütles välisminister.

Välisministrid võtsid vaatluse alla olukorra Ukrainas, mõistes tugevalt hukka Venemaa tegevuse, sealhulgas lihtsustatud korras vene kodakondsuse väljastamise Ukraina elanikele. „Euroopa Liiduna peame ühiselt seisma Ukraina territoriaalse terviklikkuse ja suveräänsuse eest ning püüdlema konflikti lahenduse suunas,“ rõhutas välisminister. Kohtumisel räägiti ka idapartnerlusest, kinnitades vajadust hoida seda ELi tähelepanu all ja aidata idapartnereid reformidega edasi liikuda.

Leedu välisminister õnnitles oma kolleegi Eesti valituks osutumise puhul ÜRO Julgeolekunõukogu mitte-alaliseks liikmeks. Reinsalu rõhutas, et aktiivse tegutsemisega maailmaorganisatsioonis tagab Eesti paremini ka Balti regiooni julgeoleku.

Reinsalu kinnitas lisaks Eesti kava korraldada Kolme mere tippkohtumise aastal 2020. Välisministrid arutasid kohtumisel ka ELi tuleviku, sealhulgas laienemise küsimusi, ning regionaalseid projekte, sealhulgas Rail Baltic ja elektrivõrgu desünkroniseerimine.

Välisminister Urmas Reinsalu asetas täna Leedu visiidi raames Vilniuses pärja Nõukogude okupatsiooni ohvrite monumendi juurde. Lisaks külastas ta Okupatsioonide ja vabadusvõitluste muuseumi.

„Täna möödub 78 aastat 1941. aasta juuniküüditamisest ning meie mälestus nende sündmuste ohvritest elab meie südametes tänaseni,“ sõnas välisminister Reinsalu. „Küüditamise näol oli tegemist inimsusevastase kuriteoga, mis sooritati meie enda inimeste suhtes. Neid jubedaid sündmusi ja ülekohut ei unusta me ka tulevikus,“ lisas ta.

Pildid: https://flic.kr/s/aHsmEfHB8n