Konsuli puhkuse tõttu ei toimu saatkonnas konsulaarvastuvõttu ajavahemikul 25.06 – 08.07.2024 ja 29.07 – 11.08.2024.

Eesti kodaniku passi ja isikutunnistuse (ID-kaardi) taotlemine välismaal

Välismaal saab uut passi ja/või isikutunnistust (ID-kaarti) taotleda kolmel viisil:

 • e-taotluskeskkonnas;
 • posti teel;
 • välisesinduses kohapeal.

Taotlemine e-taotluskeskkonnas

Kõige mugavam ja soodsam on tellida uued dokumendid Politsei- ja Piirivalveameti (edaspidi PPA) e-taotluskeskkonna iseteeninduses. Iseteenindusse saab siseneda ID-kaardi, mobiil-ID, Smart-ID või Eesti pangatunnustega. Tellida saab nii passi kui ID-kaarti.

Kui iseteenindusse sisse logides tuleb teade, et taotleja peab andma sõrmejäljed, saab seda teha PPA teenindustes ja Eesti välisesindustes.

Eesti saatkonnas Vilniuses saab sõrmejälgi anda konsulaarvastuvõtuaegadel T, K kell 10.00-12.00.

NB! Oma tulekusoovist palume eelnevalt kindlasti teada anda. Kui sõrmejäljed on antud, saate jätkata passi taotlemist iseteeninduses.

Taotlemine posti teel

Posti teel saab taotleda ID-kaarti. Passi saab posti teel taotleda ainult siis, kui sõrmejälgede andmisest on möödas vähem kui kuus aastat. Sõrmejälgede kehtivust saab kontrollida päringu abil PPA veebis.

Korrektselt täidetud taotlus ja riigilõivu tasumist kinnitav kviitung tuleb saata tavapostiga Eestisse:

TAOTLUS
Politsei- ja Piirivalveamet
Pärnu mnt 139
Tallinn 15060
Estonia

Lisaks taotlusele tuleb saata digitaalne dokumendifoto e-posti teel aadressile [email protected]. Digitaalse dokumendifoto kohta palun tutvuge järgmises alapunktis toodud juhistega.

Enne taotluse postitamist soovitame tutvuda PPA kodulehel taotlusankeedi täitmise juhendiga.

Taotlemine Eesti saatkonnas Vilniuses

Isiklikult tuleb saatkonnas dokumenti taotleda, kui ei ole võimalik taotlust esitada e-taotluskeskkonnas või posti teel.
Passi ja/või ID-kaardi taotlemiseks saatkonnas tuleb eelnevalt broneerida aeg
e-kirja [email protected] või telefoni +370 5 278 02 00 teel.

Taotluse saab täita saatkonnas kohapeal. Soovi korral võite taotluse kodus täita, printida ja allkirjastada ning kaasa võtta.

Lapsele esmast dokumenti tellides tuleb esitada:

 • täidetud taotlus
 • täidetud lisaankeet
 • sünnitunnistus – kas rahvusvaheline tunnistus (vorm A) või originaaltunnistus koos notariaalselt kinnitatud tõlkega eesti, inglise või vene keelde

kui üks lapsevanematest pole Eesti kodanik, siis on vajalik tema kirjalik nõusolek Eesti dokumendi taotlemiseks lapsele. Saatkonnas saab riigilõivu tasuda ainult sularahas. Kui riigilõiv on tasutud ülekandega, tuleb kaasa võtta riigilõivu tasumist kinnitav kviitung.

Digitaalne dokumendifoto  tuleb saata e-posti teel aadressile [email protected]. Dokumendifoto peab olema digitaalne ja see tuleb saata e-posti teel aadressile [email protected] (e-kirja tuleb lisada fotol oleva isiku ees- ja perekonnanimi ning Eesti isikukood või sünniaeg). Kui taotleja ei kasuta ise e-posti, siis võib tema eest foto saata ka keegi teine (nt fotograaf).

Digitaalne dokumendifoto on:

 • värviline
 • minimaalse resolutsiooniga 1300×1600 pikslit
 • minimaalse suurusega 1 MB ja maksimaalse suurusega 5 MB
 • pildiformaadis JPG või JPEG
 • mitte vanem kui kuus kuud

Täpsemad nõuded ja juhised on toodud PPA kodulehel.


Passi ja/või isikutunnistuse (ID-kaardi) kättesaamine

Eesti passi on võimalik DHL kulleriga tellida tasulise teenusena soovitud aadressile.
Tähelepanu! ID-kaarte kulleriga ei saadeta.

Alates detsembrist 2023 a. saab passi Leedus kätte ka DHLi kulleri vahendusel, mistõttu ei pea enam ise saatkonda sellele järele minema. Kulleriga kättesaamise võimaluse saab valida passi taotlemisel ning kui passi väljaandmise osas teeb Politsei- ja Piirivalveamet positiivse otsuse, saadetakse taotleja e-posti aadressile täpne juhis, kuidas kullerteenust vormistada. Pass väljastatakse vaid taotlejale, kes esitab passi kättesaamisel kullerile enda kehtiva isikut tõendava dokumendi, mis võib olla ka kehtiv välisriigi dokument.

Kulleriga väljastamisel rakendub täiendav teenustasu. Ligikaudse hinna kuvamiseks tuleb sisestada oma aadress, kuhu passi soovitakse tellida, PPA e-taotluskeskkonda. NB! Kullerteenuse maksumus ei sisalda riigilõivu!

Täpsem info on leitav Politsei- ja Piirivalveameti kodulehel.

Volitus

Passi ja/või ID-kaardi kättesaamiseks saab soovi korral volitada teist inimest. Seda saab teha vaid juhul, kui volitus esitatakse koos taotlusega saatkonnas või PPA teeninduses kohapeal.

Volitatud inimene peab dokumendi kättesaamisel esitama enda kehtiva Eesti isikut tõendava dokumendi ja kaasas peab olema ka taotleja vana pass ja/või ID-kaart.

Alla 15-aastase lapse pass ja/või ID-kaart väljastatakse ainult lapse seaduslikule esindajale (hooldajale) või tema poolt taotlemise hetkel volitatud isikule.

Vähemalt 15-aastastele kodanikele väljastatakse pass ja/või ID-kaart isiklikult või dokumendi taotlemisel volitatud esindajale.

Tähelepanu

 • Kõiki Eesti kodaniku passi- ja ID-kaardi taotlusi menetleb PPA. Dokumendi taotluse staatust on võimalik jälgida PPA kodulehel.
 • Uued dokumendid jõuavad saatkonda umbes kuu aja jooksul. Vahel võib ooteaeg pikeneda 5-8 nädalani.
 • Välismaal olles ei saa kiirkorras passi ega ID-kaarti taotleda. Kiirkorras saab passi ja ID-kaarti taotleda ainult PPA teenindustes Eestis (kätte saab kiirkorras taotletud dokumente ainult Tallinnas).
 • Välismaalase passi saab taotleda ainult PPA teenindustes Eestis.