2. märtsil 1921. aastal tunnustas Leedu (koos Lätiga) Eesti Vabariiki de jure ja pandi alus ametlikule diplomaatilisele suhtlusele. Faktiliselt oli Leedu aga Eesti Vabariiki tunnustanud juba iseseisvuse väljakuulutamisest alates.
Juubeliaastaks oleme koostanud Eesti ja Leedu diplomaatiliste suhete ajajoone. See on kronoloogiline ajalooliste fotode, dokumentide ja tekstide galerii, mis annab ülevaate kahe riigi suhete unikaalsetest ja olulistest hetkedest.
Ajajoonel jõuame välja 1990. aastate algusesse, kus Eesti ja Leedu iseseisvus taastati pärast ligikaudu pool sajandit kestnud Nõukogude okupatsiooni ning sellele järgnes üksteise taastunnustamine ning ka diplomaatiliste suhete taassõlmimine. Ligikaudu 30 aastat tihedaid suhteid, mis omakorda sellele järgneb, vajab veel põhjalikumat uurimist, ning seetõttu avaldatakse ajajoone 2. osa juubeliaasta jooksul järjena.
Täname kõiki, kes on andnud oma panuse faktide, fotode ja dokumentide kogumisse!
Fotoallkirjade vaatamiseks mine kursoriga fotole. Head ajarännakut!
Eesti suursaatkond Leedus
Eesti välisministeerium
Täname prof Eero Medijainenit Tartu ülikoolist, kes on ajajoone materjalidesse suure panuse andnud!
Saksa okupatsioonivõimud hakkasid toetama leedulaste rahvuslike ühenduste tegevust ja tunnustasid nende esindusorganina Rahvusnõukogu ehk Tarybat. Tulevane Leedu riik pidi jääma personaaluniooni ning majanduslikku, poliitilisse ja sõjalisse liitu Saksamaaga. Saksa sõjaväe esindajad pooldasid uniooni Preisimaaga, aga seejärel leiti, et kuningaks võiks saada hertsog Wilhelm von Urach, Württembergi krahv, Leedus kuningas Mindaugas II nime all. Valik langes temale, kuna tegemist oli ainukese katoliiklasest Saksa printsiga, kes ei olnud sugulusvahekorras valitsevate dünastiatega. Teda toetas Saksa Riigipäeva liige Matthias Erzberger.
Pariisi rahukonverents kestis jaanuarist 1919 kuni jaanuarini 1921. Konverents kutsuti kokku pärast Esimest maailmasõda ja Eesti delegatsioon võttis sellest osa vaatlejana. Nii Eestil kui ka Lätil ja Leedul jäi Pariisist veel de jure tunnustus saamata, küll aga saadi palju häid kontakte ja abi.
Loe rohkem, kuidas Eesti välisministeerium likvideeriti ja riigi järjepidevust jäid hoidma Eesti diplomaadid välismaal.
Loe rohkem Leedu välisesinduste kohta perioodil 1940–1991 siit
Tutvu Balti apelli originaaltekstiga.
1980. aastate teisel poolel muutusid Balti liiduvabariikide vahelised sidemed üha tihedamaks, seda eriti rahvarinnete ja muude ühenduste kontaktide näol.
Omavaheliste suhete kulminatsiooniks said Balti keti organiseerimine 23. augustil 1989 ning solidaarne vastuseis nõukogude eriüksuste veristele rünnakutele Vilniuses ja Riias. Nende sündmuste järelmõjud kõlasid vastu kogu maailmas ja panid aluse enneolematult tihedatele omavahelistele suhetele Balti riikide vahel järgneva aastakümne jooksul.
Laulev revolutsioon hõlmab aastail 1987–1991 Eestis, Lätis ja Leedus toimunud ühiskondlik-poliitilisi sündmusi, mis kaasnesid NLKP KK peasekretäri Mihhail Gorbatšovi algatatud uuenduspoliitika (perestroika) ja avalikustamisega (glasnost) Nõukogude Liidus.
Loe rohkem Balti keti toimumise kohta.